1 דקות קריאה
PRP


סובל/ת מנשירת שיער?

אחרי השתלת שיער ומעוניין לחזק את השיער המושתל?

פלסמה עשירה בטסיות (PRP) לטיפול באובדן שיער מסוגים שונים. PRP היא תמצית פלסמה המכילה ריכוז  גבוה של טסיות דם שמופרדות מהדם המלא של המטופל על ידי צנטריפוגה.
מנגנון הפעולה של PRP מבוסס על שחרור גורמי גדילה וציטוקינים שונים מתוך גרנולות אלפא שבטסיות הדם לאחר הפעלתן. גורמי גדילה אלה כוללים VEGF, IGF-1, TGF-β ואחרים, שתפקידם לעודד התחלקות תאים, הארכת מחזור חיי הזקיק ויצירת כלי דם חדשים.
PRP יעילה בטיפול בדלדול שיער אנדרוגנטי ודלדול שיער נשי, בין אם כטיפול בודד או בשילוב עם טיפולים מקובלים כמו מינוקסידיל או השתלות שיער. PRP יכולה לשמש כטיפול חלופי יעיל באלופציה אראטה, וקיימות עדויות לשיפור תסמינים קליניים בסוגים מסוימים של קרחת צלקתית עם שימוש ב-PRP.
מספר הטיפולים המומלץ ב-PRP משתנה בהתאם למצב השיער של המטופל. בדלדול שיער אנדרוגנטי מומלץ טיפול חודשי למשך 3 חודשים ולאחר מכן טיפול כל 3 חודשים בשנה הראשונה. באלופציה אראטה הטיפול הוא בדרך כלל 3-5 טיפולים כל 2 שבועות.
הטיפול מתאים לרוב האוכלוסייה מלבד במקרים של קרישיות יתר חמורה, תפקוד לקוי של טסיות, זיהום מקומי . כמו כן יש להימנע מטיפול בחולים עם מחלות סרטניות מסוימות.
תופעות הלוואי העיקריות כוללות כאבים זמניים וסבילים במהלך הטיפול, כאבי ראש קלים, גרד ואדמומיות מקומית. סיכונים נדירים יותר כוללים זיהום, המטומה או תגובה אלרגית.
באופן כללי, PRP נחשב לטיפול בטוח יחסית עם סיכונים נמוכים כאשר מתבצע על ידי רופא מיומן.
שימושים נוספים ל-PRP מלבד טיפול באובדן שיער:
- רפואת ספורט - לטיפול בפציעות שרירים, גידים ורקמות רכות.
- רפואה אסתטית - לטיפול בקמטים, צלקות ועוד.
- רפואה רגנרטיבית - לעידוד התחדשות רקמות בעצמות, סחוסים ועוד.
הטיפול מתבצע על ידי לקיחת דגימות דם קטנות מהמטופל (בדרך כלל 10-60 מ"ל), הפרדת הפלסמה העשירה בטסיות על ידי צנטריפוגה, והזרקתה לאזור הטיפולי המבוקש.
לפעמים מוסיפים ל-PRP חומרים מעוררי קרישה כגון גלוקון סידן או כלוריד סידן על מנת להפעיל את שחרור גורמי הגדילה מהטסיות לפני ההזרקה.
באובדן שיער, מזריקים את ה-PRP באופן תת-עורי לקרקפת. בשימושים אחרים מזריקים לאזור הפציעה או הקמטים בהתאם לצורך.


לקביעת תור