1 דקות קריאה
טיפול בבוטולינום טוקסין להזעת יתר.

הזעת יתר

הזעת יתר (היפרהידרוזיס) כרונית יכולה להשפיע באופן משמעותי על הרווחה הנפשית והחברתית של האדם.

לפני טיפול בבוטולינום טוקסין טיפולים זמינים היו בעיקר ניתוחיים או טופיקליים, עם יעילות מוגבלת, תגובות מקומיות וטיפולים תכופים ולוקחי זמן. 

זריקה תוך-עורית של בוטולינום טוקסין עלתה כגישה טיפולית חדשנית לטיפול בבלוטות הזיעה.

הטיפול גורם להשבתת הפרשת  בלוטות הזיעה על ידי עיכוב שחרור האצטילכולין מנוירונים סימפתטיים כולינרגיים . תוצאות ההשבתה נראות כבר בתוך שבוע מההזרקה ונמשכות בממוצע 6-7 חודשים.

כדי לפתח טיפול זה, היה צורך לקבוע מינון מתאים והכשרה על מתן הטיפול. בנוסף, לא היה קיים קודם לכן סולם למדידת השפעות הזעת יתר על חיי המטופלים, מה שהוביל את חברת Allergan לפתח ולתקף את סולם חומרת מחלת ההזעת יתר בן 4 הנקודות (HDSS)‏, המודד את ההשפעה של המחלה על פעילויות יומיומיות.


תוכנית הפיתוח הקליני של בוטולינום טוקסין להזעת יתר כללה 2 ניסויים קליניים מחקרים ארוכי טווח של בטיחות ויעילות, והערכות איכות חיים. באירופה וצפון אמריקה, מדדי היעילות העיקריים היו, בהתאמה, ייצור זיעה בבית השחי הנמדד באופן גרבימטרי ושיפור ב-HDSS. לעומת פלצבו, טיפול בבוטולינום טוקסין הפחית באופן משמעותי את ייצור הזיעה בבית השחי ואת חומרת ההזעת יתר בבית השחי, כפי שנמדד על ידי ירידה של 2 נקודות או יותר ב-HDSS. השפעות בוטולינום טוקסין התרחשו במהירות, תוך שבוע לאחר ההזרקה, ונמשכו ≥6 חודשים. הטיפול בבוטולינום טוקסין הביא שיפור משמעותי באיכות החיים על סמך ציוני הרכיב הפיזי והנפשי ע"פ שאלון המתאים.

המחקרים הראו כי טיפול בבוטולינום טוקסין להזעת יתר היה בטוח ונסבל ללא תופעות לוואי משמועותיות

PRP